fotografia ślubna Nowy Sącz
Home  Oferta  Kontakt            Poradnik ślubny   Polecam   Portfolio          ŚLUB i WESELE       PLENER ŚLUBNY

 

PORADNIK ŚLUBNY - Jak szukać fotografa?

PORÓWNANIE OFERT I SPOSOBÓW PREZENTACJI

Najczęściej obecnie wstępnego wyboru fotografa ślubnego dokonujemy w internecie. Chciałbym zwrócić tu uwagę na różny sposób prezentacji zdjęć na stronach fotografów i różne ich podejście wobec problemu zachęcenia Państwa Młodych do skorzystania właśnie z ich usług. A także, na co należy zwrócić uwagę rozpatrując różne propozycje w sieci jak i podczas spotkań z fotografikami.
Nie wszystkie strony prezentujące fotografię ślubną w jednakowym stopniu i (w miarę) obiektywnie dają obraz tego, co w ostatecznym kształcie Państwo Młodzi zobaczą w swoim albumie ślubnym. Wszystkie strony są w mniejszym lub większym stopniu podporządkowane podstawowemu celowi jakim jest sprzedanie usługi, a niekoniecznie rzetelne przedstawienie tego, co potrafi fotograf.
Oto rodzaje i cechy spotykanych galerii zdjęć ślubnych:

„Galeria Pary Młodej” – tak zbudowana jest np. moja strona. Pokazuje dużą ilość zdjęć jednej Pary Młodej. W zasadzie jest to najbardziej rzetelne przedstawienie umiejętności fotografa. Tak zbudowana strona zawsze będzie mniej atrakcyjna i przegra w odbiorze u przeglądających z opisywanymi prezentacjami poniżej. Jednak Państwo Młodzi wybierając takiego fotografa nie będą zaskoczeni, że miało być tak pięknie, a wyszło jak zawsze... Jeśli fotograf jest dobry, powtarzalny w tym co robi, śmiało może tak prezentować swoje zdjęcia. – Daje gwarancję (i pokazuje ją bez owijania w bawełnę) udanych ujęć na tyle, na ile widać to na stronie; jeśli tam jest dobrze – to z największą dozą pewności można stwierdzić że... dobrze będzie.
Porównując taką galerię ze zdjęciami innych fotografów (korzystających ze sposobów prezentacji zdjęć opisywanych niżej), miarodajną ocenę będziemy mogli sobie wyrobić dopiero gdy zobaczymy tak samo całość ich zdjęć oddawanych w albumie Młodej Parze, a nie tylko tych „naj” ze strony.

„Najlepsze z najlepszych” – w galeriach ślubnych pokazane jest zazwyczaj po kilka, kilkanaście najlepszych zdjęć z różnych wesel. Fotografowi daje to możliwość wybrania udanych zdjęć i sprzedania swojej usługi nawet jeśli 80% zdjęć potem oddawanych Państwu Młodym jest wykonanych nieudolnie. Co nie znaczy że wszyscy tak mający zbudowane galerie próbują oszukać i nie potrafią wykonać poprawnie całości materiału. Większość fotografów wybiera właśnie ten sposób prezentacji jako najatrakcyjniejszy, co oznacza też, że znakomita większość znakomitych fotografów ma tak zbudowane strony. Państwo musicie tu sami odróżnić ich (przeglądając całość ich zdjęć z konkretnych ślubów) od tych, którzy wykonują zdjęcia na zasadzie „trafiło się kurze ziarnko”... i to właśnie „ziarnko” wraz z kilkoma innymi znalazło się na tak zbudowanej stronie...
Wychodząc z założenia, że większość fotografów prezentuje zdjęcia w tego typu galeriach, można stwierdzić, że konkurują ze sobą na jednakowych warunkach. O tyle, o ile... galeria nie przedstawia np. wszystkich zdjęć poddanych bardzo, bardzo wyjątkowej i mozolnej obróbce (z wykorzystaniem całego zaplecza cyfrowej ciemni) wykonanej tylko na tych zdjęciach pod kątem zaprezentowania ich na stronie; a w rzeczywistości Państwo Młodzi otrzymują może cztery, pięć zdjęć tego typu i wykonanych przy tak dużym nakładzie pracy, choć ogólne wrażenie strony kazało się spodziewać znacznie więcej...

„Kolorowe zdjęcia w wersji czarno-białej” – na stronie bardzo duża ilość zdjęć czarno-białych może dowodzić, że fotograf bardzo lubi taką fotografię... albo nie bardzo radzi sobie z kolorem, który wymaga znacznie więcej wkładu pracy i czasu, by zdjęcia wyglądały dobrze. Np. może nie mieć czasu na obróbkę zdjęć (wykonując na co dzień inny zawód lub po prostu mu się nie chce), stąd też lansuje modę na zdjęcia czarno-białe. Moda taka zresztą już się zadomowiła na dobre i jak się łatwo domyślić została wykreowana przez fotografów, by znacznie oszczędzić sobie pracy (co wcale nie przeczy temu, że rzeczywiście część zdjęć wygląda atrakcyjniej w wersji czarno białej). W przypadku takich stron internetowych warto uważać, jeśli nie jesteście miłośnikami fotografii czarno-białej, i wnikliwie przyjrzeć się zdjęciom z których nie zdjęto kolorów, jak i wszystkim wykonywanym przez fotografa – czy są one poddawane choćby podstawowej obróbce cyfrowej lub retuszowi. Często taki fotograf, chcąc ukryć ten mankament i zakamuflować go w ogólnej galerii, będzie zamieszczał dużo zdjęć plenerowych w kolorze (przy dziennym, naturalnym oświetleniu nie ma większych problemów z kolorami), a znacznie mniej z przyjęcia i kościoła - i tu będzie dominować czerń i biel. Warto przy decydowaniu się na takiego fotografa ustalić z nim, jaki będzie procent kolorowych zdjęć wśród całości.

„Reportaż ślubny bez zdjęć ślubnych” – kolejny sposób prezentacji zdjęć weselnych, gdzie często jako podstawowe, czy jedyne, prezentowane są zdjęcia z plenerów (podobnie jak wyżej), jako znacznie łatwiejsze do wykonania, czy też fotografie zrobione w studio, gdzie fotograf w kontrolowanych warunkach może wykonać dowolną ilość danego ujęcia – aż się uda... Ponadto same zdjęcia plenerowe zawsze wydadzą się nam o wiele atrakcyjniejsze, bardziej różnorodne i piękniejsze niż całościowy reportaż, w którym część zdjęć będą stanowić dosyć statyczne i z konieczności powtarzalne ujęcia np. z kościoła, gdzie para młoda stoi, siedzi, klęczy, a potem siedzi, klęczy stoi...
Można mieć podejrzenie że fotograf taki nie radzi sobie z reportażem, nie umie uchwycić scen w ruchu, ma trudności ze zdjęciami w trudnych warunkach oświetleniowych w lokalu, w ciemnym kościele. A przecież reportaż ślubny to głównie taka właśnie fotografia. – Zatem, co Państwo w efekcie otrzymacie, może pozostać zagadką, której rozwiązanie może niemile zaskoczyć przy odbiorze albumu. Lepiej wcześniej sprawdzić jak wyglądają u takiego fotografa zdjęcia z kościoła i przyjęcia weselnego.

„Kosmiczna oferta w kosmicznej oprawie” - czasem w opisach wykonywanej usługi reportażu ślubnego możemy przeczytać bardzo atrakcyjne informacje o ilości oddawanego Państwu Młodym materiału fotograficznego, typu; tysiąc pięćset zdjęć na płytach, a tychże trzy kopie, dwa lub trzy albumy mieszczące 300 wywołanych zdjęć, a wszystko to dodatkowo w atrakcyjnej cenie. W zasadzie mamy pewnik, że tak skonstruowana oferta ma na celu „kupienie Państwa Młodych” ilością, a nie jakością oferowanej usługi. Fotograf oddając taką ilość materiału nie jest w stanie przygotować go na przyzwoitym poziomie, zdjęcia zapewne będą w małym formacie, inaczej ich koszt pochłonąłby zbyt dużą część atrakcyjnej w końcu i niewygórowanej ceny... Jednocześnie płaci się tu za coś, czego nikt nie będzie w przyszłości w stanie przeglądać, zważywszy na ilość. (Optymalna ilość wszystkich oddawanych przez fotografa z wesela i pleneru ujęć to ok. 200 – 300 sztuk).
Podpowiadam, jeśli ktoś ma poczucie humoru, pewnie w takiej sytuacji dobrym zagraniem byłoby zasugerowanie fotografowi, że zamówią go Państwo do wykonania zdjęć z wesela - w jednej piątej ilości oferowanej przez niego, ale też za jedną piątą podawanej ceny... - czysta matematyka. Więc udanych negocjacji :-)

„Artystyczny artysta” Czasem Państwo Młodzi mają do czynienia z fotografem, który nie posiada jakiegoś wyjątkowego warsztatu fotograficznego (niekiedy wręcz uznalibyśmy jego zdjęcia za wyjątkowo nieatrakcyjne), ale para się on fotografią z przekonania. Rzeczywiście wierzy, że wykonywana przez niego fotografia posiada niezwykłe walory artystyczne. Podczas spotkań z Państwem Młodym niczego nie musi udawać, oszukiwać i naciągać – po prostu w dobrej wierze i głębokim przekonaniu przedstawia siebie i swoją ofertę jako bardzo wysoki standard, oczywiście też w odpowiednio wysokiej cenie. I może być w tym bardzo przekonujący, bo będzie szczery... wystarczy że trafia od czasu do czasu na Państwa Młodych sugerujących się ceną, bądź też niekoniecznie potrafiących ocenić walory danej fotografii...
Zgadza się, nie wszyscy musimy być znawcami fotografii (skoro wielu fotografujących też nie jest...), postarajmy się zatem spróbować wspomóc czasem opinią rodziny, znajomych, może jakiegoś kolegi fotografa (byle nie artysty :-)... Być może też, jeśli nie każdy przywiązuje wielką wagę do jakości otrzymanych fotografii, to takie zdjęcia też będą dla niego wystarczające – i będzie z nich zadowolony (a to jest najważniejsze). Ale chodzi też o coś innego. Być może porównując oferty, wspierając się opiniami innych, uda się Państwu znaleźć na rynku fotografa podobnej jakości, który jednak stąpa po ziemi a nie w chmurach, dającego usługę na tym samym poziomie, ale ze świadomością tego co oferuje i wycenia się znacznie niżej niż nasz artystyczny artysta.


ŹRÓDŁA INFORMACJI I ICH OCENA

- Z polecenia znajomych - (obejrzenie albumu ślubnego znajomych, u innych osób przygodnie mogących udostępnić album ślubny danego fotografa), własne uczestnictwo na weselu np. znajomych i obserwacja pracy fotografa i potem jego zdjęć – w zasadzie jest to najlepszy i najbardziej sprawdzony sposób oceny umiejętności fotografika, tyle że, rzadko kiedy interesujący nas fotograf (a już dwóch, czy trzech będących w naszym zainteresowaniu) był na ślubie na którym też i my byliśmy – ale dotarcie do ich albumów wśród znajomych i ich znajomych może się udać – trzeba popytać. W każdym bądź razie spotkanie na weselu fotografa, którego zachowanie, styl pracy, potem obejrzany album nam się spodobały, jest najlepszą sytuacją do wzięcia pod uwagę przy wyborze. Jednak najważniejsze – zdjęcia i fotograf muszą się podobać Wam – nie Waszym znajomym, którzy go polecają - możecie mieć różne gusty!

- Z internetu - nasz gust nam podpowie wstępny wybór; zwróćmy uwagę na jakość zdjęć, kolorystykę, obróbkę, wykonany retusz, czy zdjęcia są wystarczająco różnorodne, „chwytają moment”, opowiadają historię, zachwycają... Was zachwycają … Zwróćmy uwagę czy zdjęcia są z pomysłem, nie powielają cały czas tych samych ujęć. Bywa że fotograf nie potrafi w zupełnie odmiennych warunkach wykorzystać sytuacji i miejsca na wykreowanie zupełnie odmiennych kadrów, stworzenie innych, nowych kompozycji.
Ale pamiętajmy też o kilku istotnych sprawach; dwie podobnie wyglądające i ocenione przez nas strony internetowe mogą dać nam dwóch zupełnie różnych fotografów. Po kilkudziesięciu ślubach każdy fotograf wybierając kilka udanych zdjęć z każdego wesela może stworzyć dobrą galerię internetową, jednak pytanie – czy jest powtarzalny w swojej pracy?. Czy jest tym fotografem, który na każdym ślubie wykonuje kilkaset zdjęć w tej jakości, jaką się reklamuje na stronie, czy tylko kilkanaście? Bo to już istotna różnica... może nie dla fotografa (bo dwóch tak różnych fotografów cenę może mieć podobną - skoro strony jakościowo podobne), ale dla Państwa Młodych jest to już istotny „szczegół”...
W internecie też nie sprawdzicie Państwo tego, kim jest fotograf – jak się zachowuje, jak pracuje, jaki jest z nim kontakt, jak się Państwu z nim rozmawia i czy się rozumiecie. Jest to dosyć istotne – w końcu będzie to osoba (być może dla Was zupełnie obca), która ma uczestniczyć w najważniejszym z momentów Waszego życia, ma Wam dyskretnie towarzyszyć przy ołtarzu, może bardziej odważnie pokierować sesją plenerową, poddać na niej pomysły czy też wręcz być jej reżyserem, czego byście sobie życzyli; wymaga to ustalenia, uzgodnienia i... właśnie wzajemnego zrozumienia....

- Z opinii, forów, dyskusji w internecie, dalszych poleceń osób postronnych - tu ponosimy dosyć duże ryzyko natknięcia się na manipulowaną informację i autoreklamę. Możemy tu spotkać masę pochwał i superlatyw pod adresem danego fotografa, pisanych przez niego samego, przez poproszonych znajomych, rodzinę, i tyleż przeciwnych, wręcz druzgoczących go opinii, tworzonych przez konkurencję... - nie zawsze ma to wiele wspólnego z jakąkolwiek obiektywną oceną, ale umożliwia (jeśli ktoś jest ciekaw) poznanie który fotograf ma liczniejszą rodzinę i większe grono znajomych... :-)
Gwarancji solidności i jakości danego fotografa nie dają nam także polecenia uzyskane z branży ślubnej, na portalach ślubnych, czy od innych osób postronnych. Polecony na przykład przez zespół muzyczny czy właściciela lokalu „fantastyczny fotograf” - może takim być rzeczywiście, (bo tacy też są i zapewne wiele osób ich nam poleci! - więc warto słuchać, ale też zawsze trzeba dokładnie sprawdzić!) albo też rzeczony fotograf może być „kuzynem znajomego ciotki”, i niekoniecznie dobrze fotografować.


WYBÓR FOTOGRAFA

1) Wstępna ocena fotografów na podstawie widzianych u znajomych albumów, zdjęć, przeglądanych stron internetowych, z zasłyszanych opinii (!) i informacji ogólnie krążących o fotografach z bliższej i dalszej okolicy, z przeglądanych stron internetowych – dokonanie wyboru na podstawie własnego gustu kilku z nich, w zależności od Państwa determinacji i ilości czasu, i chęci, jakie macie na poszukiwania...

2) Wstępne zapytanie fotografów o dostępność terminu, ogólną cenę i umówienie spotkania z mającymi wolny termin... (nie zawsze skreślajcie na wstępie tych, którzy się Wam podobają, ale... mają nieco tylko, lub nawet stanowczo wysoką cenę – fotograf odpowiadając na wiele maili nie może odpisywać zawsze indywidualnie – dopiero przy spotkaniu i rozmowie możecie „indywidualnie” dopasować ofertę (tu coś ująć, tam coś dodać, czegoś wziąć mniej; nie zawsze oznacza to ogromne okrojenie oferty – być może podana cena zawiera w usłudze coś na czym Wam w ogóle nie zależy i rezygnacja z tego znacznie obniży cenę, a Wy uzyskacie usługę doskonałego fotografa i to czego chcieliście w zadowalającej cenie... a może nawet taniej niż u mniej odpowiadającego Wam fotografa, który z góry podał niższą cenę, ale za bardzo ubogą, okrojoną ofertę – podejmowanie decyzji i zatrzymanie się przy dokonywaniu wyboru na przejrzanej stronie internetowej i jednej odpowiedzi mailowej może być sporym błędem - podpowiadam: rozmawiajcie... moje doświadczenie jako doradcy klienta i liczne spotkania handlowe nauczyły mnie wiele w tej kwestii, i pozwoliły na stworzenie własnej maksymy: Bez rozmowy nie ma umowy!

3) Spotkanie z fotografami – zapewne wystarczy tu kontakt z dwoma, trzema wybranymi we wstępnej selekcji. Bywa, że Państwo Młodzi decydują się na fotografa spoza regionu zamieszkania i kontakt osobisty jest utrudniony - zawsze pozostaje telefon. Tą drogą też można nawiązać kontakt, wymienić wszelkie informacje; ustalenia telefoniczne i mailowe pewnie potrwają dłużej, ale dzięki temu też nawiązuje się porozumienie, można też w dłuższym przeciągu czasu sprawdzić jak się dogadujemy z naszym fotografem, pozostawiamy sobie też zapewne więcej czasu na decyzję.

4) Podjęcie decyzji; nie musicie tego robić na spotkaniu – warto dać sobie czas, ustalając to z fotografem (ale też nie zwlekajcie za bardzo, fotograf też nie może w nieskończoność czekać na Was, zapewne o ten termin zapytają i inni...) - jeśli nie zadowolił Was żaden z którymi się spotkaliście – pozostaje powrót do punktu pierwszego :-)


ZAGADNIENIA DO PRZEMYŚLENIA

Ślub mamy tylko raz (przynajmniej tak się planuje) – i będziemy mieć tylko jedne zdjęcia i jedną szansę na ich wykonanie! Nie wątpię, że większość osób chciałaby mieć je wykonane na dobrym poziomie, by móc cieszyć się nimi na przyszłość... Według badań socjologów zdjęcia ślubne są najczęstszą rzeczą jaką wymieniają ludzie, która pomaga im wspominać te najlepsze chwile w życiu…” - przytaczam za Łukasz Bordeu: „Wyż demograficzny a fotografia ślubna”.

Najważniejsza pamiątka ślubnafotografia jest właściwie jedyną z trwałych rzeczy jaka pozostaje nam po dniu ślubu; muzyka ucichnie, zapomnimy smak potraw, goście wrócą do domu, biała suknia spłowieje na strychu... po latach, kiedy w pamięci powoli zacierają się wydarzenia – pozostaje tylko fotografia… I to, jak będziecie pamiętać ten dzień, jak go wspominać, w dużej mierze będzie zależało od wybranego przez Państwa fotografa. Dlatego tak ważne jest, Kim on będzie...

Od Państwa wyboru fotografa zależy czy przyszłe dziesięć, dwadzieścia i więcej lat podczas wizyt rodziny, znajomych, przy wspólnym snuciu wspomnień nad otwartymi albumami fotograficznymi, będziecie się Państwo wspólnie cieszyć przepiękną pamiątką w postaci pięknych zdjęć i z dumą pokazywać je przyjaciołom, nowym znajomym, czy też będziecie czuć rozgoryczenie, żal i wściekłość na... no, właśnie - na kogo? - Na fotografa? Fotograf zapewne zaprezentował wcześniej zdjęcia na poziomie na jakim potrafił je wykonywać, i z takim poziomem wykonał też fotografie dla Państwa, a wyboru tego fotografa dokonali Państwo... Zapewne w swoich poszukiwaniach trafiliście też na takich fotografów, których zdjęcia wzbudziły Państwa zachwyt i zaparły dech w piersiach, ale cena była o trzysta, czterysta złotych za wysoka, wobec czego zdecydowaliście się Państwo na kompromis pomiędzy jakością a ceną... tak jest zazwyczaj przy dokonywaniu wyborów...
Po kilku latach targani uczuciami rozgoryczenia, siedząc nad złymi zdjęciami dojdziecie Państwo do wniosku, że w sprawie zdjęć ślubnych kompromisów nie ma... Ale do tego przekonania dochodzi się zazwyczaj po pewnym czasie. Tyle że ślub mamy tylko raz, tylko jedne zdjęcia - i będziecie mieć Państwo tylko jedną szansę na ich wykonanie...
Podczas takich rozmyślań, zawsze przypomina mi się rozmowa z młodym małżeństwem poznanym podczas jednego z wesel, które przyznało, że mają źle wykonane zdjęcia; i gdyby mogli cofnąć czas i ponownie wybierać fotografa, to nawet chętnie zapłaciliby dwukrotnie wyższą cenę, by te zdjęcia mieć odpowiednie... teraz.

Ale bywa też, że fotograf celowo wprowadza Państwa Młodych w błąd, sugerując, w odpowiedni sposób spreparowaną prezentacją, swoje wyższe niż faktycznie umiejętności... - cel jest jeden; sprzedać, często po wyższej cenie usługę, do której wykonania nie wkłada się zbyt wiele umiejętności (bo może ich brak) i pracy (a więc zapewne ostateczny efekt będzie niższej jakości).

Fotograf i zdjęcia na wyrost – „na wyrost” kupuje się rękawiczki dziecku i płaszczyk, ale zdjęcia? - Jednak czas płynie, zmieniają się wymogi, sprzęt fotograficzny, mody... jakość wykonywanych fotografii. I tylko państwa album ślubny pozostaje taki, jak był. Nie ulega wątpliwości, że już po roku przeglądając albumy ślubne swoich znajomych, którzy być może jako narzeczeni jeszcze, bawili się na Państwa ślubie dojdziecie do wniosku, że jakoś Państwa zdjęcia przygasły, wyblakły może, stały się mniej atrakcyjne niż się wydawało na początku... Nie unikniecie Państwo dokonywania porównań z Waszymi znajomymi; jeśli tylko będą mieć fotografa z wyższej półki, zdolniejszego niż przez Was zamówiony – nie unikniecie opisanej wyżej sytuacji. Starajcie się w swoich wyborach sięgać naprawdę wysoko, nawet jeżeli mielibyście początkowo wykonać skromniejszy album (albo nawet wcale), umieścić w nim mniej zdjęć lub zamówić ogólnie ich mniejszą ilość; ważne żeby zamówiony fotograf rzeczywiście był wysokiej klasy i z taką też jakością zarejestrował cały materiał. Album zawsze można wykonać później, fotoksiążkę zaprojektować i wykonać po roku, dwóch latach (zapewne dzięki rozwojowi techniki, już i tańszą i na lepszych materiałach), ale źle wykonanych zdjęć nie da się powtórzyć.
Istotne jest jedno; zadowolenie z posiadanych zdjęć... tylko to będzie się kiedyś liczyć... o cenie zapomnicie Państwo po miesiącu.

UWAGI KOŃCOWE

W kontaktach z fotografikiem, osobistych czy telefonicznych, starajcie się rozeznać jakie ma on podejście do wykonywanej przez siebie usługi. Czy stara się i umie być elastyczny i słucha tego, co macie do powiedzenia? Czy jest skłonny zaakceptować i uwzględnić Wasze pomysły, czy też ma swoją własną, jedynie słuszną wizję współpracy, i sztywną ofertę z gotowym planem działania, którego nie jest w stanie dopasować do Waszych indywidualnych upodobań i życzeń?
Powinniście też mieć z nim dobry kontakt; dobrze i nieskrępowanie czuć się w jego towarzystwie. Pamiętajcie, że będziecie z nim pracować.

Podpowiadam też, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji, co do wyboru tego, a nie innego fotografa, zapytać o to, co znajdziecie Państwo na płycie ze wszystkimi oddanymi zdjęciami? Czy będziecie mieć dobry album i równie atrakcyjne, doskonale obrobione pozostałe zdjęcia dla znajomych i gości weselnych? Czy tylko ładne zdjęcia w albumie i pozostałe, dodatkowe - mało atrakcyjne, surowe i nieobrobione pliki wprost z aparatu? A to już nie to samo... w takim przypadku cena pomiędzy dwoma podobnej jakości fotografami powinna być baaaardzo duża – dokonywana obróbka cyfrowa na zdjęciach to największy i najbardziej czasochłonny wkład fotografika w swoją pracę.


Życzę udanych poszukiwań i wyborów, i...
oczywiście zapraszam do współpracy :-)
Dariusz
Artystyczna fotografia ślubna. Dobry fotograf – Rzeszów Przemyśl Nowy Sącz.
Organizacja ślubu. Poszukiwania i wybór fotografa ślubnego


Photographer